Повага
жінки на стільцях
Статтi

Наскільки реальна заборона абортів в Україні?

Як заборона абортів порушує репродуктивні права жінок і шкодить суспільству? Чи допоможе заборона абортів підвищити народжуваність? Які шанси, що парламент підтримає подібні ініціативи?

Кампанія проти сексизму в медіа та політиці «Повага» та «Інститут розвитку регіональної преси» за підтримки Національного Демократичного Інституту (НДІ) провели публічну дискусію.

У дискусії взяли участь:

  • Елла Лібанова — директорка Інституту демографії й соціальних досліджень НАН України;
  • Інна Совсун — народна депутатка, членкиня МФО «Рівні можливості»;
  • Тетяна Нарок — юристка, консультантка Аналітичного центру Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем»;
  • Вікторія Бугро — гінекологиня, акушерка-гінекологиня, лікарка вищої категорії.

Модерувала дискусію Анастасія Багаліка — координаторка з гендерних питань кампанії «Повага». Підсумовуємо разом.

Які перспективи у противників абортів в Україні?

Тетяна Нарок нагадує, що Верховна Рада кожного скликання вносить законодавчі ініціативи щодо заборони абортів.

Інна Совсун підтверджує, що є спроби розвернути державну політику в напрямку заборони переривання вагітності. Але нардепка вважає, що у таких ініціатив нині немає шансу у парламенті.

«Попри те, що я не вважаю цей парламент достатньо прогресивним, я не думаю, що парламент ризикне заборонити аборти. У нас в країні, в тому числі через радянський спадок, всі дуже звикли, що аборти — законні.

На відміну від центральноєвропейських країн, де ця дискусія значно складніша через потужний вплив церкви. В Україні поки немає політсил, які взяли б заборону абортів на свій політичний прапор», — пояснює народна депутатка.

Читайте також: Рух, який домігся заборони абортів у Польщі, заходить в Україну

Але у парламенті лунала ініціатива дати можливість лікаркам та лікарям відмовлятися робити аборт з релігійних переконань.

Тетяна Нарок акцентує на тому, що тут постає дилема між правом пацієнтки на медичну допомогу та на вільний вибір лікаря чи лікарки й правом цих лікаря чи лікарки на їхній світогляд та релігійні переконання.

Водночас Інна Совсун пропонує уявити лікарню в маленькому містечку на Західній Україні.

«У містечку, де вагомі фігури у спільноті — це головний лікар, директорка управління освітою та священник в церкві. І цей священник — значно більш стала фігура. Якщо він цільово працюватиме з лікарками та лікарями, то зрештою може не виявитися фахівчині чи фахівця, що могли б надати потрібну послугу пацієнтці.

І це вже стає загрозою. Тоді постане питання, чи будуть гроші в цієї жінки, аби знайти лікарку в обласному центрі чи великому місті. Також мене насторожує момент засудження у цій ініціативі», — каже вона.

Народна депутатка вважає, що подібна ініціатива може мати місце лише тоді, якщо лікаря чи лікарку, які відмовляться робити аборт, зобов’яжуть забезпечити для пацієнтки іншу кваліфіковану лікарку чи лікаря, які зможуть це зробити.

Зараз, якщо лікарі та лікарки відмовляються, пацієнтка має право звернутися до суду по захист своїх репродуктивних прав. Бо це однозначне порушення, наголошує Тетяна Нарок. При цьому, на жаль, в українському законодавстві немає визначення репродуктивних прав. За цим поняттям ми звертаємося до рекомендацій ВООЗ, рішень ЄСПЛ.

Тетяна Нарок

«Якщо це державна лікарня, до відділення звертається жінка, чиєму життю є безпосередня загроза, не можна відмовити в аборті ні в якому разі», — каже Вікторія Бугро.

Елла Лібанова погоджується. На її думку, якщо дозволити лікарям та лікаркам ухвалювати рішення, виходячи з власних переконань, то буде кінець медицині.

«Бо завтра лікар з власних переконань казатиме, що не треба вакцинуватися. (І я тут навіть не про COVID-19. Ми цьогоріч маємо в Україні випадки поліомієліту). А післязавтра скаже, що бог послав хворобу, тому людина має самостійно з нею боротися», — наголошує вона.

Читайте також: Право на вибір: ключові факти про аборти в Україні та світі

Заборона абортів = небезпека для жінок

Елла Лібанова підкреслює: аборт — не позитивне для суспільства явище.

«І з суспільної, і з релігійної точки зору — це погано з будь-якої позиції. Але якщо забороняти це «погано», то буде ще гірше. Якщо жінка або родина вирішать позбавитися плоду (неважливо, з яких міркувань), вони все одно це зроблять.

Або жінка зробить аборт в цивілізованих умовах, де принаймні не буде ризиків для її здоров’я. Або це буде робитися кримінальним шляхом. У кращому випадку вийде виїхати до іншої країни заради аборту. Але не усі жінки зможуть собі це дозволити.

Заборона аборту — це додаткові ризики для здоров’я жінки, посилення нерівності. Нам не з абортами треба боротися, а з запобіганням небажаній вагітності», — каже директорка Інституту демографії.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image-8.png
Елла Лібанова

Інна Совсун додає, що переконана: аборт — це дуже тяжке рішення для жінки.

«Я не думаю, що ті, хто приймають це рішення, роблять це з легким серцем. Ми, як суспільство, повинні максимально підтримувати жінок, які опиняються на цьому роздоріжжі. А не звинувачувати чи обмежувати.

Звісно, правильно також діяти на випередження. Тут адекватна просвіта на рівні школи — критично важлива. Треба визнати, що в українських школах діти, на жаль, не отримують знань про попередження вагітності, про здорові стосунки», — каже нардепка.

Лікарка Вікторія Бугро підтверджує: заборона абортів буде катастрофою.

«Продавлення» закону про заборону абортів означатиме, що жінка не матиме права не просто розпоряджатися своїм тілом, а своїм життям. Адже лобіюють заборону абортів навіть у випадку зґвалтування, інцесту, патології плоду чи жінки. Це нонсенс. Сучасне суспільство не може жити за такими законами», — вважає вона.

Вікторія Бугро переконана: якщо аборти підуть в тінь, то катастрофічна ситуація з репродуктивним здоров’ям в Україні погіршиться.

«Рівень неплідності в абсолютно молодих жінок до 25 років уже зростає. Заборона абортів посилить проблеми. Не потрібно боротися з абортами, потрібно створювати такі умови, щоб жінки хотіли народжувати. Не були змушені народжувати, а хотіли», — вважає лікарка.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image-4.png
Вікторія Бугро

Чи може заборона абортів підвищувати народжуваність?

Одні з основних противників абортів — церква. Лікарка Вікторія Бугро нагадує, що в Україні світське суспільство з різними віруваннями. А Інна Совсун додає:

«Ми знаємо, що церкви назагал висловлюються проти абортів. Але є церкви, які роблять це дуже активно та агресивно. У першу чергу — Російська православна церква».

Водночас Елла Лібанова застерігає: в Україні ініціативи з заборони абортів можуть подаватися не під релігійними гаслами, а під гаслами про підвищення народжуваності. При цьому світова практика доводить, що заборона абортів не призводить до збільшення народжуваності.

Інна Совсун погоджується: аби люди прагнули народжувати, потрібно забезпечувати для них відповідні умови.

«Усе ж більшість пар вирішують не народжувати дитину через відчуття соціально-економічної незахищеності», — наголошує вона.

А Вікторія Бугро наводиться приклад США, де існує практика підтримки, наприклад, дівчат-підліток, що вагітнюють.

«Дівчат-підліток, які вагітніють, не плануючи залишати собі дитину, підтримує родина, котра забиратиме цю новонароджену дитину на виховання. У нас це вважається торгівлею людьми.

Для того, аби не переривати вагітність, жінкам важливо відчувати, що вони у безпеці. І, звісно, народження та вагітність мають бути бажаними й усвідомленими», — вважає вона.

Модераторка дискусії Анастасія Багаліка додає: важливо пам’ятати, що аборт — це не контрацепція.

Елла Лібанова нагадує, що у Радянському Союзі була жахлива статистика абортів.

«Тоді переривання вагітності було чи не єдиним засобом регулювання народжуваності. Останніми роками в Україні все більше жінок стають матерями у 25-29 років, а не у 20-24. А ще 30 років тому дуже переважало молодше материнство.

Це свідчить про те, що пари приймають рішення про народження дітей більш свідомо. Спочатку інвестують у власний капітал, а потім в людський капітал. Абортів стає все менше. Народження дітей у старшому віці — це світова тенденція», — каже вона.

Аборт — право та вибір жінки

Вікторія Бугро нагадує: жінкам та дівчатам варто пам’ятати про власну цінність, як особистостей.

«Пам’ятати про своє здоров’я. Пам’ятати про те, що вагітніти чи ні, коли вагітніти — тільки їхнє рішення. Я дуже хочу побажати жінкам не боятися шукати підтримки у складних ситуаціях. Заборона абортів нічого не вирішить. Лише викличе спротив та створить ґрунт для кримінальних та корупційних дій», — завершує лікарка.

А Інна Совсун у продовження тези закликає не боятися надавати підтримку.

«Аборт — це справді дуже страшно. У переважній більшості випадків жінки, які приймають таке рішення, дуже важко його переживають. Важливо їх підтримувати незалежно від рішення: народжувати чи переривати вагітність», — наголошує народна депутатка.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image-6.png
Інна Совсун

А Елла Лібанова ще раз підкреслює: боротися треба не з наслідками, а з причинами.

«Якщо ми вважаємо, що жінки йдуть на переривання вагітності через певні обставини, то треба думати, як вплинути на ці обставини. Для того, щоб кожна людина могла вирішувати самостійно», — каже директорка Інституту демографії.

Тетяна Нарок нагадує: у кожній країні будуть сторони за та проти абортів.

«Але важливо пам’ятати: якщо жінка хоче зробити аборт — вона його зробить. І це рішення жінки, не держави, не чоловіків, не священників. І це право на рішення повинне бути закріплене на законодавчому рівні».

Схожі записи

За декілька скликань у місцевих радах і у парламенті не буде комплексу “жінка не може стати керівником” – Цимбалюк

В Україні створили комікс про дівчат в IT-сфері

Професія – астронавтка: жінки, які підкорили космос