Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Маленька революція»: у німецьких підручниках зобразять клітор
Статтi

«Маленька революція»: у німецьких підручниках зобразять клітор

Клітор є! Уперше у німецьких шкільних підручниках з’явиться повноцінне зображення не лише чоловічих, а й жіночих статевих органів.

Про це пише DW.

Зображення пеніса та усі його анатомічні подробиці й раніше можна було знайти у підручнику з біології. А ось клітора або взагалі не було, або він був зображений не повністю (наприклад, зображала зовнішню частину органу, а у рази більшу внутрішню ігнорували).

Коли ж буде клітор?

У Німеччині немає одного Міносвіти. Навчальні плани та програми, хоч і узгоджуються, але складаються в кожній із 16 федеральних земель окремо. Підручники обирають на локальному рівні.

Одразу 3 видавництва, які входять до десятки найбільших («Ernst Klett Verlag», що входить у «Klett Gruppe», «Westermann» та «Cornelsen»), змінили у навчальній літературі зображення клітора. Підручники саме цих видавництв можна знайти у кожній федеральній землі.

«У федеральному виданні підручника з біології для 7-10 класів (Bundesausgabe Natura der Klassen 7-10), що побачить світ на початку 2023 року, крім коректного зображення клітора, з’явиться ще й зображення вульви. До наших цілей і завдань входить розробка цінних і коректних за змістом методичних матеріалів», — кажуть «Ernst Klett Verlag».

Але Лена Волерт, яка 6 років викладає біологію та математику в одній з німецьких гімназій переконана, що на появу нових підручників на уроках знадобиться кілька років. Адже школам доведеться пройти доволі тривалий процес, пов’язаний з фінансовими витратами.

«Маленька революція» 

Появу нових підручників з коректним зображенням клітора і точним описом його будови Лена Волерт називає «маленькою революцією».

Тему клітора вчителька обговорює і з дівчатами, і з хлопцями у 6 класі. 

«Я вважаю, що дуже важливо називати частини тіла своїми іменами. І для мене важливо, щоб не лише хлопчики знали, що у них є пеніс та яєчка, але щоб і дівчатка розуміли, як називаються жіночі статеві органи. Досі саме ця тема була сильно табуйована.

Статеві губи німецькою часто називаються «Schamlippen», від слова «sich schämen», що означає соромитися. Але у чоловіків ми не говоримо «Schambeutel» замість «Hoden» (яєчка німецькою — ред).

Наприклад, зараз, якщо я хочу показати дітям, як виглядає клітор, то просто не можу цього зробити. Мені треба шукати зображення в інтернеті або книгах. А тут відразу виникає безліч питань з авторськими правами», — каже Лена Волерт.

Цікаво, що в українській, навіть науковій літературі, статеві губи теж іноді називають сороміцькими.

Лена Волерт переконана: важливо зняти табу і говорити так, щоб у дітей не виникало сорому та дискомфорту під час обговорення теми статевих органів. Сьогодні вчителька сама проводить тематичні семінари для своїх колег-викладачів та викладачок, яким не вистачає навичок та знань на тему сексуальної освіти.

Передумови змін

У Німеччині невдоволення через неповноцінне зображення клітора (а іноді ігнорування його існування) у шкільних підручниках вирішила висловити вчителька біології та фізкультури Зіна Крюґер з Берліна. Саме вона розпочала боротьбу за коректне зображення жіночих статевих органів у підручниках. Вчителька направила листа до німецьких видавництв навчальної літератури.

Дискусії ж у Німеччині передували зміни настроїв у Франції. Французька активістка та письменниця Жюлі П’єтрі разом із представницями феміністичного руху з 8 березня 2019 року бореться за коректне зображення клітора у шкільних підручниках. Нині жіночий статевий орган зображений повністю у 5 із 7 шкільних підручників у Франції.

«Численні опитування, як і дослідження німецької газети «Taz», засвідчили, що багато жінок самі плутають слова «вульва» та «вагіна» через брак знань. Тому відстоювання місця клітора поруч із пенісом у підручниках — це боротьба проти стереотипів та за повноцінну сексуальну просвіту. Зображення клітора у його реальному розмірі має допомогти підвищити поінформованість німецьких школярів та школярок про жіноче тіло», — додають у «Deutsche Welle».

Схожі записи

Ґендерна соціалізація дітей: чи можливе виховання без нав’язування стереотипів?

Job Announcement – Women’s Political Participation Program Officer, NDI Ukraine

Як безпечно спілкуватися у мережі: у Telegram з’явився бот, який вчить протидіяти секстингу та кібергрумінгу