Повага
Image default
Статтi

Кожна десята школярка зізналася, що над нею насміхалися через менструацію — дослідження

Кожна десята дівчина, у якої почалася менструація, зізналася, що над нею насміхалися. А 49% дівчат віком 11-13 років взагалі не знали, що таке менструація до лекції в рамках освітнього проєкту «Здоров’я без сорому».

Про це свідчать дані дослідження проєкту — всеукраїнської освітньої кампанії щодо менструального здоров’я та гігієни від ЮНІСЕФ, яку втілює ГО «Дівчата».

Всього опитали (анкетами до та після лекції) майже 6000 дітей. Заповнювали анкети 61% дівчат та 39% хлопців.

«На уроках дітей було практично порівну, тому такий результат при опитуванні – сигнал, що хлопці все ще соромляться, багато хто вважає, що їм це непотрібно. Дуже частий запит від хлопців після уроків був – на подібні уроки для та про них, про їхнє здоров’я та гігієну», — кажуть автор(к)и дослідження.

Раніше дослідження в рамках освітньої кампанії «Мій комфорт — моя свобода» засвідчило, що 91,2% жінок та особливо дівчат прагнуть знати більше про менструацію. А опитування UReport свідчать про те, що майже 74% хлопців хочуть більше знати про менструацію у дівчат.

«Але з наших уроків, хоч і без статистики, було видно, що навіть більше хлопці зацікавлені в освітніх проєктах про них. З хлопцями й дівчатами однаково не говорять про їхню фізіологію і гігієну, дорослі цього дуже соромляться. Часто на уроках старшокласники скаржилися, що теми репродуктивного здоров’я, анатомії на уроках біології в школі просто пропускають або задають для самостійного вивчення, тому що дорослим соромно про це говорити», — кажуть у ГО «Дівчата».

Менструація та цифри

До уроку 49% дівчат віком 11-13 років взагалі не знали, що таке менструація.

З половиною дівчат про гігієну під час менструації, її засоби та правила не говорили дорослі (батьки, вчителі). Багато дізнається про це вже власне на своєму досвіді чи від друзів, з інтернету.

«І обговорювати менструацію багатьом з батьками незручно. З особистих історій – під час уроків про менструацію лектор(к)и часто чули таке від дітей з релігійних сімей (будь-якого віросповідання): в них в сім’ї це «не прийнято», — кажуть автор(к)и дослідження.

Типова вербалізація менструації серед школярів – «місячні» (35%) та «ці дні» (26%). «Менструація» кажуть лише 4% опитаних до лекції школярів. Вільно говорити про менструацію з батьками можуть менше половини дітей – 47%. Всі інші зазначили, що будуть або взагалі уникати цієї теми з батьками або буде дуже важко підібрати слова.

Булінг

Про булінг на тему менструації (до лекції) розповіли 30% опитаних школярок та школярів. Кожна десята дівчина, у якої почалася менструація, зізналася, що над нею насміхалися. Приблизно кожна третя (35%) бачила, як насміхалися над знайомими дівчатами.

Приблизно кожна четверта дівчина, у якої ще не почалася менструація (24%), бачила, як глузували над іншими дівчатами.

«У малих містах та селах показник спостережень глузувань значно більший, ніж в обласних центрах. Захід України, у порівнянні з іншими регіонами, має вищий показник насмішок», — кажуть автор(к)и дослідження.

У питаннях анкети просили позначити, яке з висловлювань правда, а яке міф.

«Відповіді підсвітили існування стигми навколо менструації. Показали, наскільки підлітки все ще бояться про неї говорити через глузування. В таких умовах, не знаючи, що є нормальним, не обмінюючись досвідом, багато хто вірить у різні міфи. На кшталт того, що кровотечу треба компенсувати бадами та залізом, митися можна тільки господарським милом. Про це нам говорила гінекологиня проєкту», — додають у ГО «Дівчата».

Схожі записи

Депутата-священика Дедюхіна відсторонили від літургій після сексистських заяв про аборти

FightForRight, або Чому незрячі дівчата стрибнули з парашутом?

НДІ шукає програмного координатора/ку