Повага
Image default
  • Головна
  • Статтi
  • Історії трьох розробниць: стереотипи, «нежіноча справа» й менторство
Статтi

Історії трьох розробниць: стереотипи, «нежіноча справа» й менторство

Як прогнозує Deloitte Global, 2022 року гендерний розрив у tech-індустрії у світі скорочуватиметься. Великі глобальні технологічні компанії (Google, Apple, Microsoft) у середньому досягнуть майже 33% загального представництва жінок.

Згідно з даними  опитувань сайту Dou,  в Україні частка жінок в IT-сфері поступово зростає, зокрема у 2017-2020 роках вона збільшилася з 20% до 25%. Однак кількість жінок серед розробників досі залишається дуже низькою — лише 7%.

Ми поспілкувалися з трьома українськими розробницями, які розповіли про свій досвід і пролили світло на те, яка ситуація в ІТ-сфері в Україні та коли чекати змін у сенсі гендерного балансу.

Наталія Іллєнзеєр 

Наталія — фронтенд-розробниця вже два роки. До цього працювала майстринею з манікюру. 

Наталія Іллєнзеєр

Після емоційного вигорання вирішила повернутися до тієї діяльності, яка їй була близькою ще в часи студентства:

«10 років тому я вивчала адміністрування комп’ютерних систем та мереж, але до роботи за спеціальністю навіть не дійшла. Основними причинами, крім низької якості навчання, були булінг та домагання від одногрупників (група майже повністю була чоловіча). Викладачі часто або вдавали, що не помічають, або навіть могли підтримати цькування. Атмосфера була настільки токсичною, що я стала пропускати дуже багато занять, хоча перший та другий курс завершила майже на відмінно. Під час останніх курсів  отримувала трійки з натяжкою, пропускала навіть цілу сесію».

Під час останньої навчальної практики на підприємстві, яку Наталія проходила з системними адміністраторами чоловіками, вона часто чула про те, що це нежіноча справа і в чоловічому колективі вона навчиться хіба що пити горілку.

Недружнє до жінок середовище — одна з причин, чому жінок в ІТ менше. Сьогодні пропозиції віддаленої роботи грають на користь жінок у цій ситуації. Хоча слухати сексистські жарти від колег-чоловіків однаково не хочеться як під час роботи в офісі, так і під час онлайн-спілкування.

Наразі Наталія працює в компанії, де отримує стабільну зарплату. Робота віддалена, колектив дружній. За майже рік роботи жодного разу не почула чогось мізогінного чи сексистського. Як бачимо, прорив є.

Валентина Дика

Ще одна розробниця —  Валентина Дика, спеціалістка з WordPress. Пригадує, що пошук роботи в Україні завершувався тим, що їй або відмовляли, або пропонували роботу менш цікаву й менш оплачувану, ніж чоловікам.

Валентина Дика

Валентина навіть провела експеримент, аби довести упереджене ставлення до жінок в ІТ.  2019 року програмістка створила два ідентичних резюме — Валентини й Костянтина. У резюме Валентини додала ще нікнейм у телеграм і лінк на портфоліо.

«Я відправила обидва резюме в однакові компанії й отримала такий результат: Костянтинові відповіли чотири рази, а Валентині — один. І як після такого можна заперечувати, що дівчата і хлопці мають різні шанси на влаштування на роботу в ІТ-сфері?! Цей експеримент доводить, що для роботодавців досі важлива стать пошукачів», — наголошує Валентина.  

Після численних упереджень вона почала працювати фрілансеркою, а згодом її запросили до міжнародної компанії. Зараз вона веде свій ютуб-канал про жінок в ІТ.

У своєму експерименті  Валентина чітко продемонструвала, як на етапі найму жінки стикаються з упередженнями

І хоча в Україні в ІТ-індустрії близько 25 % жінок, але більшість із них працює на нетехнічних позиціях (переважно в HR і маркетингу). А там і зарплати менші. Не світить маркетологині чи НR-менеджерці з 13-річним досвідом роботи 10 тисяч доларів зарплати, як, наприклад, розробнику. І хоча такі зарплати українських розробників у період перевантаженості ринку не є поширеною практикою, але й 4,5 тисяч доларів в Україні за місяць навряд чи отримаєш. А це середні зарплати українських розробників високого рівня.

Тому фінансове зростання чи просто стабільний дохід — це важливий мотиватор для роботи в сфері ІТ, хоча й не завжди основний. Крім того,  робота в міжнародних ІТ-компаніях в Україні має й низку інших переваг, як, наприклад, внутрішня політика проти дискримінації, можливість переїзду в іншу країну, робота в міжнародному середовищі тощо.

Ірина Лян

До ІТ Ірина працювала в маркетингу. Зараз вона Senior Software Engineer (старша інженерка-програмістка — авт.)

Ірина Лян

«У мене не було моменту просвітлення. Лише момент, коли я почала вчити програмувати. На той момент мій чоловік вчився самостійно, і я зловила себе на думці, що коли йому допомагаю, у мене непогано виходить. Мені завжди кортіло створювати продукти самостійно. Так і почалося», — розповіла Ірина. 

Нині вона не лише розробниця високого рівня, а й менторка. Допомагає початківцям і початківицям в ІТ.

«Будучи менторкою в некомерційній організації «Women Who Code» та у своїй компанії, я працювала і з жінками, і з чоловіками, що тільки-но починали свій шлях. Умови для всіх рівні. З одного боку, при наявності однаково слабкого резюме у хлопця та дівчини та тільки однієї вакансії, справді можливе суб`єктивне ставлення. Проте з іншого боку, у дівчат більше навичок скласти це резюме й подати себе в гарному світлі. Тобто кожному новачку, незалежно від статі, необхідна допомога з підсиленням резюме. А в дівчат є ще й бажання та можливість звертатися по допомогу в такі організації, як WHC. Мене більше турбує те, що ІТ немає в основному списку в дівчат під час вибору професії. Особливо технічних напрямків», — говорить Ірина.

За даними дослідження аналітичного центру Cedos, cеред зарахованих на навчання в університети на математично-технічні спеціальності 2020 року – в середньому тільки кожна четверта дівчина. Загалом тільки 23% зарахованих до університетів дівчат вступили на STEM спеціальності, при цьому майже 13% із цих 23% – на медичні спеціальності. За оцінками ЮНЕСКО, в усьому світі близько 30% дівчат отримують вищу освіту зі STEM спеціальностей, зокрема 15% – зі спеціальностей, пов’язаних із медициною.

«Я вважаю, що саме наявність рольових моделей, успішних дівчат-розробниць  – одна з можливостей залучення дівчат до цієї сфери. Тільки власним прикладом можна показати, чого саме можна досягти, і що ІТ варто розглядати як один зі шляхів», — додає розробниця.

Жінки з надлишком таланту досі стикаються з дефіцитом можливостей

І Валентина, і Ірина погоджуються, що кількість жінок в ІТ-галузі зростатиме, хоча помітного зростання на лідерських позиціях ще довго чекати.

«За моїми спостереженнями, з кожним роком збільшується кількість дівчат у сфері. І це чудово. І ставлення змінюється швидше за все через високий попит на фахівців. Роботодавець обирає спеціалістів, незалежно від статі. Принаймні я бачу це саме в ІТ-компаніях. Як це змінити глобально, я не можу уявити, але якщо ми вже говоримо про це, ми на шляху до змін. Що більше говоритимемо, то більше це іншим здаватиметься нормою,  –  каже Валентина Дика.

«Ми бачимо зростаючий тренд популярності ІТ як сфери для жінок із низкою можливостей. Робота напряму або за моделлю аутстаф (оренда фахівців, які працюють у компанії-підрядника (аутстафер) для роботи на проєкті в компанії-замовника – авт.) дала можливість звикнути до присутності жінок на будь-яких посадах, зокрема й керівних. Ця культура стає дедалі ближчою після переходу на віддалений режим роботи», — зазначає Ірина Лян.

«Гадаю, що загалом у ІТ розподілу 50/50 можна буде досягти через 10 років. Але в різних спеціальностях зсув усе ще буде відчутний», — резюмує спеціалістка. 

І хоча прогнози на ринку праці щодо залучення жінок до ІТ-індустрії більше позитивні, ніж негативні, але 7% жінок-розробниць — це дуже мала цифра. 

Недаремно ж головна виконавча директорка Facebook Шеріл Сендберг неодноразово наголошувала: 

«Жодна галузь чи країна не можуть повністю розкрити свій потенціал, поки жінки не розкриють свій потенціал. Особливо це стосується науки й техніки, де жінки з надлишком таланту досі стикаються з дефіцитом можливостей».

Аріна Крапка, 

журналістка, ІТ-рекрутерка 

головне зображення: Marta Manso

Схожі записи

«В житті не повірю, що будеш лазити стовпами і вкручувати лампочки» 

Як фотографувати жінку

Жінки вперше очолили дискусії в Давосі: про що вони говорили?