Повага
Image default
Статтi

Хто увійшов у короткий список антипремії за сексизм «Це Яйце!»

У 2021 році сексизму не поменшало в політиці та медіа, тож в Україні втретє вручать Антипремію «Це Яйце!».

Цього року на антипремію подали 41 заявку, з яких оргкомітет сформував короткий список претендентів та претенденток на «перемогу». Хто ж увійшли до короткого списку?

«Сексистський матеріал»

У номінацію «Сексистський матеріал» потрапили матеріали або сюжети, що містять сексистські висловлювання та були оприлюднені на ТБ, друкованому чи онлайн ЗМІ або на радіо. 

 • Інтернет-видання «Коментарі» за статтю «Коментарі» запускають опитування «Найсексуальніші народні депутати України (жінки) — ТОП-25».
 • Інтернет-видання «Хвиля» та автор Всеволод Непогодін за статтю «Украинская женщина как убийца семьи», в якій дискримінуються жінки культивуються негативні гендерні стереотипи, містяться прямі образи, сексизм і ненормативна лексика.
 • Інтернет-видання «Радіотрек» та Максим Розенко за матеріал «Зґвалтував!? «Молодий красень-хореограф, за яким упадали зграї учениць», в якому відповідальність переноситься з кривдника на неповнолітню потерпілу від зґвалтування.
 • Телеканал «Україна» та авторка Олександра Красновська за статтю «Чоловіки на шоу «Я везу тобі красу» розповіли, як реагують на великі груди». Також у тексті йдеться і про те, як мають одягатися жінки (до прикладу, на перше побачення не треба вдягатися вульгарно тощо).
 • «Події Закарпаття» та автор Василь Сочка за статтю «Закарпатські ліси отримали нового красуню-керівника», у заголовку якої об’єктивізація жінки та применшення її якості як фахівчині.
 • Спецпроєкт телеканалу «1+1» «Код доступу» та ведуча Людмила Бадалян. У проєкті представлені матеріали, які містять гендерні упередження, як щодо чоловіків, так і щодо жінок. До прикладу, психологи-експерти вчать, що жінки мають бігати довкола чоловіків, догоджати їм. У проєкті запевняють, що неодружені чоловіки — це жахливо, знецінюються особистий досвід залучених героїв матеріалу, жінок подають як мисливиць, які мають «упіймати в тенета» холостяків тощо.

«Сексистське висловлювання»

У номінації «Сексистське висловлювання» представлені матеріали за сексизм від публічних осіб (чиновники, політики, лідери думок та інше), трансльовані в медіа чи соцмережах.

 • Народний депутат Ілля Кива за його сексистські висловлювання на адресу журналісток у кулуарах Верховної Ради 29 квітня 2021 року. Одній він заявив, що є сексистом, а іншій порадив записатися до фан-клубу його статевого органу. Журналістці проєкту «Соромно» Ілля Кива відмовив у коментарі зі словами «Вас не вчили спілкуватися з чоловіками – з глибокою повагою?», «Ви – дівчина, я – чоловік. Ви ж пам’ятаєте, що я сексист? Знайте своє місце, жінко»
 • Народний депутат Сергій Рудик, який 28 січня 2021 року у парламенті так прокоментував виступ народної депутатки від «Слуги народу» Мар’яни Безуглої про законопроєкт щодо реформи СБУ: «Мене дивує, як і кожного в цьому залі, як дівчинка, якій 32 роки, яка працювала в системі охорони здоров’я, та ні дня, сподіваюсь, не працювала у цій структурі, закликає нас проголосувати за один з дуже важливих документів, які можуть багато чого змінити». 
 • Секретар Коростишівської міської ради на Житомирщині Юрій Сарапійчук за образливі висловлювання щодо депутатки Юлії Юзефович: «Дебілка, ідіотка, не людина… Пішла вон, у тебе висохлі мозгі… Ти скандалістка, інтригантка… Але я вас поважаю як жінку». 
 • Голова Миколаївської ОДА Віталій Кім, який «рекламував» свій регіон під час виступу на форумі «Україна 30». На слайд про запрошення інвесторів у презентації додав фото жінки у топі та шортах. А на інший слайд — сідниці дівчини. Він сказав це під час обговорення курортів регіону, в які обласна влада пропонує інвестувати: «Ми пропонуємо, щоб ви інвестували в додаткові об’єкти, будь-які, ми забезпечимо повністю… Взагалі, у нас найкрасивіші дівчата у всій Україні. Це я буду відстоювати». 

«Моралізатор року»

До спеціальної антипремії «Моралізатор року» увійшли повідомлення в ЗМІ про недбале виховання дітей з боку матерів, обвинувачення та присоромлення жінки, що вона «недостатньо справжня».

 • Пресслужба Херсонської поліції, яка повідомила, що складений протокол на матір за те, що батько привів дитину на майданчик і залишив її там на кілька годин без нагляду.
 • Пресслужба Національної поліції інформувала про те, що покарала маму, бо та лишила сина на батька, але хлопчик пішов шукати її.
 • Полтавський священник і депутат Олександр Дедюхін назвав жінок, що відстоюють право розпоряджатися своїм тілом, «недорозвинутими особистостями». А також коментував: «Якщо хоча б на мить приспустити перетинки між звивинами, то можна дізнатися, що ембріон в матку потрапляє внаслідок певних дій, вчинених самою жінкою. І якщо ти вже дала згоду на одне, то будь ласка, неси відповідальність. При цьому зауважу, що відповідальність чоловіка набагато більше, в нас же ж патріархат, а не щось». 

Церемонія визначення «переможців» антипремії «Це Яйце!» відбудеться 7 грудня о 13:30

Антипремія «Це Яйце!» вручається медійними громадськими організаціями як некомерційна ініціатива з 2019 року та започаткована ГО «Жінки в медіа», Кампанією проти сексизму в медіа та політиці «Повага», ГО «Інститут масової інформації», Центру прав людини Zmina, ГО «Детектор медіа», ГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини».

 • Єлизавета Кузьменко, голова ГО «Жінки в медіа», членкиня Комісії з журналістської етики.
 • Анастасія Багаліка, координаторка з гендерних питань проєкту «Кампанія проти сексизму в медіа та політиці «Повага» та платформа «Жінки – це 50% успіху України».
 • Тамара Марценюк, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія», гендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) 
 • Гала Скляревська, редакторка «Детектор медіа».
 • Яна Машкова, медіаналітикиня Інституту масової інформації (ІМІ).
 • Ірина Тишко, голова Громадського альянсу «Політична дія жінок».
 • Тимур Левчук, правозахисник.

Модераторка заходу — Ірина Виртосу, журналістка, Центр прав людини ZMINA.

«Це Яйце!»

У 2020 році таку антивідзнаку отримали очільники партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко і Давид Арахамія. «Це Яйце!» вони отримали за сексистське обговорення своєї колеги Ірини Аллахвердієвої. А також антивідзнаку отримали кандидатка на посаду міської голови Києва Ірина Верещук та канал «ZIK» — нині закритий проросійський інформаційний телеканал. 

Згодом Олександр Корнієнко прокоментував відзнаку «Це Яйце!» словами «Це тепер наш «хрест».

У 2019 році антипремію отримав президент України Володимир Зеленський за дискримінаційне висловлювання щодо жінок під час виступу на найбільшому у світі кампусі стартапів «Station F» у Франції. Тоді Зеленський назвав українок одним із «брендів» країни.

Також так відзначили експрезидента Федерації велоспорту Олександра Башенка, уповноваженого з гендерних питань Запорізької обласної ради Владислава Марченка та нардепа Максима Бужанського.

Схожі записи

«А що я зробила, щоб допомогти?»: Тодоренко презентувала фільм про домашнє насильство

Конгресмен змінив текст молитви на «гендерно нейтральний»: це спровокувало шквал критики

«Брита наголо»: як сумське видання написало про радницю голови ОДА