• Home
  • Колонки
  • «Гей, киці, покажіть циці» від Тартака і інші перли пісенного світу
Колонки

«Гей, киці, покажіть циці» від Тартака і інші перли пісенного світу

Євгенія Гончарук

Під час перегляду одного з гумор-шоу по телебаченню, я раптом прислухалася до пісні, яку в рамках музичного конкурсу батлу виконувала група «Mozgi». Продюсує її Олексій Потапенко, більш відомий як Потап. Назва треку – «Вылюби», що відразу наводить слухача на більш жорстку аналогію зі словом нецензурним, що передбачає як мінімум жорсткий секс, ну і заклик теж є.  Якщо вас встигла обурити тільки назва, не поспішайте розслаблятися.

Ось вам уривок з куплету. «Я не буду даже говорить с тобой. Бумдигибай-бай, девочка бай. Я за волосы тащу тебя к себе домой. Бумдигибай-бай, девочка бай». І все це подається в ірочному тоні, комічно. І навіть у деяких рядках можна знайти думку, що дівчина,  яку закликають «вылюбить» теж, як то кажуть, з перцем. Як підтвердження ось вам ще кілька рядків: «Оказалась ты другой, еле справился с тобой. Отвяжу тебя я утром, отпущу домой!». Ще у цій легкій танцювальній пісні є згадки про БДСМ, яке,  нагадаю, передбачає жорстке поводження під час сексу, у теорії – за згодою сторін.  І у принципі, це справа кожного, хто й чим займається за дверима спальні.  Але у мене питання, хто аудиторія цієї музики,  і чи вона теж іронічно сприймає цей текст? Якщо це підлітки, то чи здатні вони критично осмислити легенький і ненав’язливий трек?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Найти кошелек в ширинке», — продюсер про український шоу-бізнес

Олексій Потапенко вже давно створює кілька проектів,  доволі комерційно успішних. Принаймні про це свідчать кількість переглядів на youtube.com. Так, тільки офіційний кліп групи Mozgi на  пісню «Атятя» має понад 12 млн переглядів, «Полицаи» – 6, 2 млн, «Нажомпо» – 3, 4 млн. Рецепти успіху видаються доволі простими: легкий, липучий танцювальний ритм і мелодія, прості фрази у приспіві, і звісно, багато про стосунки, секс і дівчат. У своїй спробі бути брутальними такі гурти частково наслідують реп-музикантів і хіп-хоп стиль зі Сполучених Штатів. А однією з найпоширеніших тем, крім класичної у всі часи – про кохання, є  підбірка з тем – про клуби, кеш і дівчат.

Портал glossary,  пишучи про музику покоління Z,  зараховують до цієї категорії звісно ж і гурт «Mozgi»,  і «Время и стекло». У цьому ж переліку є і зовсім відривний, кітчевий проект з Харкова «Пошлая Молли», який активно використовує абсценну лексику. Хоча для своєї нішевої аудиторії ця музика цілком вписується.

У спробах осягнути творчість Олексія Потапенка, який усім відомий за проектом «Потап і Настя», ви відразу наткнетеся на пісні, тексти яких, м’яко кажучи, на межі. Зокрема,  «Любовь со скидкой», де у приспіві у першому рядку прибираються букви – “дкой” . Також в їх репертуарі є «Кончиками пальцев», приспів слухайте самі.

Використовувати тему сексу в музиці, аби та краще продавалася – це механізм, яким не гребують не лише у поп-музиці, а й у альтернативній. Інколи навіть здається, що у важкій музиці цього більше. Скандал – запорука успіху. Такими засобами не гребують навіть всесвітньовідомі групи, а дехто перетворює це на елемент свого образу. Так, гурт Рамштайн, який і так на живих концертах епатує публіку, у вересні 2009 видав трек під назвою «Pussy». Відео на композицію розмістили винятково на порнографічному порталі.

Але, повертаючись до вітчизняних учасників шоу-бізнесу, про яких згадували вище, визнаймо, їх частенько можна побачити на екранах, а вітдак – вони перетворюються на кумирів для юнацької аудиторії.

Коли «серфити» по хвилях українського радіо, інколи накриває зовсім неоковирними піснями від, переважно, молодих виконавців. Зазвичай у текст чи лірику особисто я не завжди вслуховуюся, але на днях мене накрило однією з дебютних композицій Поліни Белякової у співпраці з UNIX project. Якщо бути точною, увагу привертає приспів – «Грай мене, грай».

Слухаючи цю пісню, я відразу згадала блюзовий хіт легендарних «Братів Гадюкіних» «117-та стаття», яка ще той предмет для аналізу. Так ось, за сюжетом, Кузя, вокаліст та автор текстів, співає про свою «тяжку долю» через зв’язок із неповнолітньою, за що йому погрожують кримінальною статтею і вимагають кошти. Ліричний герой у свою чергу відповідає «за ті гроші я можу виграти її, її сестру і братову,  і всю родину на селі». Діалектне слово «виграти когось» означає мати сексуальний контакт. Можливо автор «Грай мене, грай» і не мав нічого такого на увазі, але асоціації виникають дуже чіткі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пропаганда насильства: суспільство обурив кліп українських виконавців

Але і в досвічених артистів подекуди надибуєш перли. Новий альбом Тартака, точніше один із томів, під назвою «АнТАРТАКтида» вже був презентований на концерті у Києві. Фанати гурту встигли поділитися зі мною враженнями від пісень. Окремо, своїм гітарним драйвом і бажанням стрибати на концерті потішила пісня «Гей, киці». Перед виступом Сашко Положинській зазначив, що йому вже довелося почути нарікання на текст композиції, але він закликав слухати весь текст, а не тільки приспів, який звучить так: «Гей, киці, покажіть циці, це наче напитись води із криниці. Гей, киці, покажіть циці, в нас щодо вас є думки ниці».

У гонитві за любов’ю слухача окремі гурти вдаються до простого і ефективного засобу – зробити переспів хіта. За версією Billboаrd у списку 100 найпопулярніших пісень року, на четвертій сходинці опинилася пісня Luis Fonsi «Despacito». Саме її фольклорний гурт «Рожаниця» використав і презентував трек під назвою «Де ж те сито?». ЗМІ вже відрегували на цю пісню, адже в одному з куплетів ви почуєте: «Він мене коромислом по спині так «Бам!» «Бам!». Потім ще дубиною по сраці сяк «Бам!» «Бам!» До куми забігла, синяками вкрита».

На фоні того, що в українському суспільстві тільки почали проговорювати проблему домашнього насильства, такі пісні видаються дивними. Хоча, якщо звернутися до жартівливих народних пісень, там у висміюють не лише побиття чоловіком жінки, а й навпаки «Била жінка мужика, взявши за чуприну». Гумор тут — своєрідний спосіб самозахисту та оптимізму. Фольклорист Іван Манжура навіть підкреслив, що «народ ніби урівноважував гумором свій настрій, свій життєвий пульс, усвідомлював свою колективну силу, оберігав своє духовне і моральне здоров’я». У цьому випадку,  все ж думаю, сучасним фольклорним гуртам варто жартувати в міру, та й тем, як на мене предостатньо.

Євгенія Гончарук

Схожі записи

Ви просто не вмієте їх готувати

admin

За мужність

admin

Місцеві жінки та чоловічий комфорт у зоні збройного конфлікту

Гавришко Марта

Залишити коментар