Повага
Image default
  • Головна
  • Статтi
  • «Дівчинка, як посміхається»: Тищенко передав букет замість публічних вибачень за сексизм
Статтi

«Дівчинка, як посміхається»: Тищенко передав букет замість публічних вибачень за сексизм

Комісія Київміськради з питань регламенту розглянула порушення нардепом Миколою Тищенком правил депутатської етики. Обговорення відбулося 16 лютого.

Приводом стало те, що 3 лютого народний депутат Микола Тищенко, виступаючи у Київраді, вдався до сексизму. Він назвав одну з депутаток «дівчинкою, яка посміхається під час війни».

На засідання помічник нардепа приніс букет і запевнив, що Микола Тищенко поважає жінок, бо «весь Київ знає, як він поздоровляє всіх». Але передав позицію нардепа: Микола Тищенко не вважає свій вислів дискримінаційним.

Тищенко, букет та ніякої дискримінації

Миколу Тищенка запрошували на засідання офіційно і публічно, але прийшов лише його представник. Голова регламентної комісії Київради Леонід Ємець попросив надати посвідчення помічника або доручення. Далі наводимо дослівні цитати:

— Я маю доручення привітати всіх із празником — Днем єдності. А також задля запобігання будь-яких політичних спекуляцій передати букет ілі квіти для шановної пані Дінари від Миколая Миколайовича Тищенка, — почав помічник нардепа.

— Можна я уточню? — запитав Леонід Ємець.

— Да, я є помічник. Щас я вам…

— Посвідчення у вас є?

— Да-да, канєшно. Є посвідчення. Щас я… Залишу квіти, — помічник разом із букетом підійшов показати посвідчення.

— Пані Дінари тут немає. Я квіти не передаю, — відповів Леонід Ємець.

Помічник Миколи Тищенка залишив букет на столі.

Леонід Ємець попросив пояснити, чому нардеп Микола Тищенко назвав «дівчинкою» депутатку Київради Дінару Хабібулаєву.

«Я стояв біля неї на тому засіданні. І вона мовчала та не посміхалася. Тому мені здалося, що Микола Тищенко звертався до іншої депутатки. Але йому видніше. Хоча це тепер вносить певний детективний момент у засідання.

Принести квіти за заяви, можливо, сексистського характеру… Ну, окей. Кодекс депутатської етики забороняє вживати під час виступів дискримінаційні вислови. Тепер питання до вас, як до представника Миколи Тищенка: чи вважаєте ви вислів «дівчинка, яка посміхається» дискримінаційним?», — запитав Ємець.

— Я не був присутнім на засіданні. Но якщо це вислів до зали, якщо ми щас не можемо встановити, до кого це було… Ну, він мог сказати «жінка», «пані», «дівчино», — відповів помічник.

— Але сказав «дівчинка», — зауважив голова комісії

— «Дівчинка»… Но він не сказав, до кого. Он звернувся «дівчинка», «пані», «жінка»… Ну, я так вважаю. Це не порушення, — сказав помічник.

— Дякую, позиція пана Тищенка зрозуміла.

Пан Тіщенко дуже поважає жінок. Усі це знають. Весь Київ знає, як він поздоровляє всіх, — доповнив помічник нардепа.

Микола Тищенко приніс квіти до Верховної Ради напередодні 8 березня. Фото: «Букви»

Неповага

Депутатка Київради Олеся Зубрицька наголосила: немає значення, до кого звертався Микола Тищенко.

«На засіданні кожна з нас, депутаток Київської міської ради, сприйняла це на свій рахунок. Я вважаю це відвертою неповагою. Не тільки до жінок, а й до повноважень депутаток Київради. Це неприпустима поведінка. Нас, усіх депутаток, це обурило. Це навіть обурило депутатів Київради, які ніколи не допускають у своїх висловлюваннях таких фраз», — наголосила вона.

Олеся Зубрицька

Олеся Зубрицька запропонувала звернутися до голови Верховної Ради, аби той дав доручення регламентному комітету ВР розглянути поведінку нардепа Миколи Тищенка.

«Якщо Микола Тищенко звертався до усієї зали, тобто «дівчинко» могло стосуватися і мене, то так, мене б це теж обурило», — додав Леонід Ємець.

А ми всі знаємо, що таке сексизм?

На що ще одна помічниця нардепа Евеліна Андрієвська назвала позицію Олесі Зубрицької спекуляцією.

«Хочу зазначити для всіх присутніх, що такий жест сьогоднішній не є конфліктним чи якимось висміюванням, як питаються знов спекулювати деякі представники Київміськради. Я, як дівчина, точно можу запевнити, що це не є образливим. Микола Миколайович у жодному разі не мав нічого поганого. І не порушував нічого, я впевнена, ніякої політичної етики.

Але в той же час, я вважаю, що слід розглянути інше порушення політичної етики. Коли виступає народний депутат, а інші — шумлять, зневажаючи відносяться. Це було дуже голосно. І я вважаю, що це дійсно неповага один до одного. Можливо, шум не регламентується. Але це просто є якісь невербальні правила, які були, ну, я вважаю, порушені.

Цей жест сьогодні — виключно дружній жест до пані Дінари», — заявила вона.

Евеліна Андрієвська на передньому плані зліва

Евеліна Андрієвська також наголосила, що не вважає висловлювання Миколи Тищенка образливим. Леонід Ємець запитав у помічниці, як вона визначає дискримінацію за статтю та сексизм.

«Я вважаю, що, мабуть, ми всі розуміємо, що в нашій країні взагалі це дуже рідко зустрічається, коли дискримінують жінок чи чоловіків за статтю чи за якимись іншими… Ну, нам, мабуть, пощастило, але в нашій країні це неразвито.

У нас дуже велика жіноча квота. До усіх жінок відносяться дуже відповідно, відповідально і з повагою. І я дуже пишаюся, що в нашій країні такого немає. І я з таким жодного разу не сталкивалась», — відповіла Евеліна Андрієвська.

У свою чергу, координаторка МФО «Київ – за рівні можливості» Ксенія Гнатовська наголосила:

«У сесійній раді зібралися не жінки й чоловіки, не дівчатка й хлопчики, а депутатки та депутати. Тому інше звертання якраз є дискримінаційним та сексистським».

56 депутаток та депутатів МФО«Київ – за рівні можливості» підготували заяву, у якій категорично засуджують поведінку нардепа Миколи Тищенка.

«І більш того, ми вважаємо її неприйнятною. Не тільки у стінах Київської міської ради, а й взагалі у політичному просторі України.

Я сподіваюся, що Микола Тищенко щиро засмучений від цієї ситуації. І перепрошує у такий спосіб, у який він зараз це розуміє. На майбутнє, оскільки ми говоримо про політичну комунікацію, вибачення має бути публічним», — додала Ксенія Гнатовська.

Ксенія Гнатовська

Рішення

Зрештою Київрада підтримала звернення від МФО до групи у Верховній Раді, і звернення до комітету з питань депутатської етики ВР.

Також на засіданні визнали неприпустимість будь-яких заяв дискримінаційного характеру та засудили слова Миколи Тищенка. Керівництву Київради рекомендували звернутися до нардепа щодо вибачень, якщо він ще колись братиме участь у засіданнях Київради.

Комітет рекомендував керівництву Київміськради у випадку, якщо лунатимуть дискримінаційні заяви від будь-кого, негайно зупиняти засідання та ухвалювати рішення щодо того, що така людина має негайно залишати засідання.

Нагадаємо, в липні 2021 року у Київраді ініціювали зміни до Кодексу етики: там вирішили закріпити санкції за сексизм та дискримінацію. Також Київрада стала першою місцевою радою в Україні, в регламенті якої вживатимуть фемінітиви.

Раніше, у січні 2021 року, інший нардеп Сергій Рудик під час виступу у Верховній Раді назвав народну депутатку Мар’яну Безуглу «дівчинкою, якій 32 роки». Тоді він не поніс жодного покарання, Рада провалила голосування за позбавлення права відвідувати 5 пленарних засідань.

Схожі записи

У Польщі працює новинна редакція, куди беруть тільки жінок

«Прекрасна стать»: як українські медіа розповідають про жінок?

У половині найбільших міст Франції мерками стали жінки