Повага
Image default
Статтi

5 міфів про менструацію від школярок

Якими міфами обросло одне з найприродніших явищ — менструація?Протягом осені 2021 року в українських школах тривав спільний проєкт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ГО «Дівчата» «Здоров’я без сорому*». Мета проєкту — підвищити обізнаність підліток та підлітків щодо менструального здоров’я та гігієни. А також сприяти нормалізації сприйняття менструації та зниженню кількості насмішок і образ, з якими стикаються дівчата.

Згідно з опитуваннями ЮНІСЕФ та UReport, майже половина дівчат не знають, що можна і не можна робити під час менструації.

Не всі батьки вважають доречним обговорювати ці питання з дітьми, у шкільній програмі для них теж не відведено часу. Тому серед дитячої спільноти виникає багато міфів про менструацію. Якісь із них передаються ще від старших поколінь, якісь виринають з інтернету. Команда проєкту «Здоров’я без сорому» зібрала найпопулярніші — ті, про які діти найчастіше питають під час уроків.

Міф 1: Тампони та менструальні чаші можна ставити на весь день

Правила користування тампонами та менструальними чашами серед найпоширеніших. Попри рекламу на ТБ та в медіа й поширеність цих засобів гігієни, більшість дітей нічого не знає про те, як правильно ними користуватися.

Загалом тампони та менструальні чаші — дійсно безпечні. Але, користуючись ними, варто завжди пам’ятати про синдром токсичного шоку (СТШ). Якщо залишити тампон надовго, менструальні виділення, що збираються у ньому та навколо, можуть стати середовищем розмноження певної групи бактерій. А це може призвести до гострої інфекції. Те ж саме стосується чаші.

Варто пам’ятати про регулярну заміну засобів менструальної гігієни — кожні 4-6 годин.

Менструальну чашу перед використанням потрібно ретельно мити та кип’ятити відповідно до інструкції.

При цьому слід розуміти: тампони та менструальні чаші можна використовувати дівчатам, що не живуть статевим життям і не народжували. Варто тільки підібрати коректний розмір і зручну модель. Ці засоби дійсно можуть «рятувати» під час вечірки чи пляжного відпочинку. Або і на щодень.

Менструальная чаша для чего нужна и как пользоваться - Glamusha

Міф 2: Біль треба терпіти, а не приймати знеболювальні, бо вони шкідливі

Для більшості жінок менструація не є дуже неприємним процесом. Але всі ми різні, і є ті, хто страждає на болючі, сильні менструації.

Під час встановлення і нормалізації регулярного менструального циклу (а це може зайняти до 7 років після менархе, першої менструації) біль під час менструації може траплятися частіше.

Тому важливо бути уважними до дівчат, які жаліються на болючий перебіг менструації. У жодному разі не відмовляти їм у якісному знеболенні. Найкраще для зняття менструального болю підійдуть нестероїдні протизапальні препарати, які не є шкідливими й не викликають звикання. Ніхто не повинна терпіти сильний біль через застарілі міфи.

Menstruation - Irish Haemophilia Society

Читайте також: Майже_доросла: Що б я сказала собі в чотирнадцять?

Міф 3: Менструація — це суттєва втрата крові, тому потрібно інтенсивно відновлюватися

Менструація — природний процес, що не шкодить організму. Менструальні виділення — це взагалі не кров, а залишки епітелію.

Тому власне кров у цей період майже не втрачається. Крім того, наше тіло має ресурс для відновлення. Воно не потребує додаткових стимулів на кшталт біодобавок, заліза чи глюкози. А от якщо турбують ознаки надмірної менструації (наприклад, засоби менструальної гігієни регулярно заповнюються швидше, ніж за 3 години) — варто звернутися до гінекологині чи гінеколога.

Міф 4: У дівчат, що проводять багато часу разом, синхронізується менструація

Хто з нас не чув жартів про синхронізацію менструації? Команда «Здоров’я без сорому» знає, що вони вже переросли у цілком правдоподібний міф! Але наукового підтвердження такій синхронізації все ж немає.

Міф 5: Сидячи на холодному, можна інфікувати внутрішні органи

Не зовсім про менструацію, але це один із найживучіших пострадянських міфів!

Інфекційне запалення має бактеріальний чи вірусний характер, і отримати його від бетонної сходинки ґанку школи неможливо.

Однак локальне переохолодження може призвести до судинних спазмів та до загального переохолодження, тому варто уважніше ставитися до свого комфорту.

Під час проєкту «Здоров’я без сорому» також часто отримували питання про менструацію в розрізі сексуальної освіти. Чи можна займатися сексом під час менструації? А завагітніти? Чи впливає вона на стан гімену? Чи можна зупиняти менструацію за допомогою оральних контрацептивів без шкоди для здоров’я? Ці питання сигналізують про нестачу знань у підліток та підлітків, про необхідність сексуальної освіти в школах.

Нагадаємо, кожна десята дівчина, у якої почалася менструація, зізналася, що над нею насміхалися. А 49% дівчат віком 11-13 років взагалі не знали, що таке менструація до лекції в рамках освітнього проєкту «Здоров’я без сорому».

Раніше дослідження в рамках освітньої кампанії «Мій комфорт — моя свобода» засвідчило, що 91,2% жінок та особливо дівчат прагнуть знати більше про менструацію. А опитування UReport свідчать про те, що майже 74% хлопців хочуть більше знати про менструацію у дівчат.

Цьогоріч в Україні з’явилася інтерактивна карта з даними дружніх до молоді лікарів та лікарок, які мають спеціальність «Дитяча та підліткова гінекологія». 

*Проєкт «Здоров’я без сорому» впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та ГО «Дівчата» за фінансової підтримки уряду Німеччини через німецький державний банк розвитку KfW. Думки, висловлені в матеріалах, є позицією авторів і не обов’язково відображають політики та погляди ЮНІСЕФ та уряду Німеччини.

Схожі записи

«Чому матуся хоче напитися?» Джилл Сімс – книжка не про жіночий алкоголізм

Юлія Фомічова

«Це такі заходи виховання» – Алевтина Кахідзе про цикл малюнків проти сексизму та жовтизму у медіа

Гендерний скандал на міжнародному марафоні — жінки закликали бойкотувати забіг через різницю у винагороді