Віра Шелудченко: «Більшість чоловіків асоціюють жінку з кухнею, дітьми, дитячим садком»

0 47

Депутатка Житомирської міської ради, колишня міська голова (2006-2010) та очільниця Житомирського осередку громадянського парламенту жінок України Віра Шелудченко розповіла «Повазі» про чуйне ставлення колег-чоловіків до себе, перешкоди для жінок на шляху у Верховну Раду та про позитив, який несе у собі квотування органів влади.

sheludchenko

 Чи доводилося Вам стикатися з випадками упередженого ставлення та дискримінації за статтю у Вашій політичній кар’єрі?

– Напевно, такого не було, щоб до мене упереджено ставилися. Навпаки, я була однією жінкою серед усіх кандидатів на посаду мера. Всі ходили з охороною та супроводом, а у мене була подруга – моя довірена особа. І, коли я стала мером, то серед міських голів обласних центрів я також була однією жінкою, і до мене було дуже чуйне ставлення серед колег.

Починаючи з 2003-го року я очолювала обласний осередок громадянського парламенту жінок України. Ми працювали над збільшенням кількості жінок у парламенті. Це зараз вже стало більше жінок, а тоді у сесійній залі сиділи 2-3 жінки максимум. Ми прагнули внести закон, щоб у Парламенті було не менше 5% жінок, але чоловіки не проголосували за цей закон. Ще з тих часів я зрозуміла, що жінкам, котрі збираються йти у велику політику, надзвичайно важко. Перш за все, бо вони стикаються зі стереотипним ставленням до жінок – більшість чоловіків асоціюють жінку з кухнею, дітьми, дитячим садком і не можуть допустити, аби жінка стала з ними на рівні. По-друге, це вже з власного досвіду, чоловіки трохи побоюються жінок, бо, напевно, вважають, що жінки можуть зайняти їхні “споконвічні” місця.

 На вашу думку, сексизм та упередженість заважають роботі інших жінок-політиків? Чи складно жінкам зробити кар’єру у політиці?

– Ми з Вами знаємо, що сьогодні, аби пройти у Верховну Раду, треба мати мільйон-півтора доларів. Мало хто з жінок (можна по пальцям порахувати) має такі гроші. Тому, за рахунок грошей, сьогодні туди приходять олігархи. Якщо подивитися, то по Україні жінки рідко очолюють серйозний бізнес і мають такі надходження. Завжди вони є заступницями, чи керівницями управління. Це одна із основних таких перешкод.

А друга… Якщо ми зараз дійсно плануємо йти в Європу, прислухатися до європейських цінностей, то сьогодні в парламентах розвинутих країн, наприклад у Швеції, існують квоти. Там справді квотується присутність жінок в різних органах влади, починаючи від парламенту і закінчуючи органами місцевого самоврядування.

 – Тобто, квоти були би позитивними для України?

Думаю, що так. Думаю, що це було би на користь усьому суспільству.

Біографічна довідка:

Навчалася на хіміко-технологічному факультеті Київського інституту легкої промисловості. Отримала кваліфікацію «інженер хімік-технолог».
З 1999 року і до моменту обрання на посаду Житомирського міського голови працювала директором СП «Житомир-Полісакс».
Голова Житомирського осередку громадського парламенту жінок України (з 2003-го року).

Політичну кар’єру розпочала у 2006-му році, коли балотувалася на посаду мера.

З 9 квітня 2006 по 9 листопада 2010 – міська голова Житомира.
Нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня, орденом «За визначні досягнення» та золотою медаллю «За ефективне управління».

Спілкувалася Юліана Паранько

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша электронна адреса не буде опублікована.