Гендероване «тушкування» або Знову вибори

0 100

Країна, яка подарувала світовому політикуму чимало виборчих маніпулятивних інновацій, продовжує тішити дослідників та давати приводи для нових досліджень.

Літо 2015 р. увійде в історію небаченим досі попитом на депутатство. На одне(!) місце у Верховній Раді від одномандатного виборчого округу  №205 зареєстровано 127(!) кандидатів та кандидаток. І хоча в останній із дозволених днів 36 із них подали заяви про відмову балотуватись, залишок складає рекордну кількість – 91. Хто ж ці люди, які віддали перевагу участі в передвиборчих перегонах літнім вакаціям? І чи є жінки серед бажаючих служити на благо народу за невелику депутатську зарплатню?

26 липня виборці Деснянського району Чернігова отримають паперові «простирадла» майже метрової довжини. У бюлетенях будуть позначені представники 7 політичних партій. Серед них як відносно досвідчені  «гравці» –  «Демократичний альянс»,  «Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Громадянська позиція», ВО «Свобода», так і зовсім «свіжі» – «Республіка», «УКРОП», ще й іміджево неідентифікована «Єдина країна». Інші 84 – висунули себе самі.

Проте реальних фаворитів лише двоє: висуванець БПП «Солідарність» Сергій Березенко та екс-замгубернатора Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан від новоствореного «УКРОПа». Щодо останнього «новачка» вже застосовано здавна апробована технологія «однакових прізвищ»: крім 45-річного дніпропетровчанина Корбана Геннадія Олеговича, в списку є молоді кияни – 25-річна Корпан Галина Вікторівна та 29-річний Карбан Геннадій Валерійович. Геннадій Корбан озвучив на прес-конференції, що ці кандидати ще 16 червня мали завсім інші імена – Ігор Євтушенко та Ірина Терещенко, а 17 червня у них з’явився новий паспорт і спільна прописка.

Із 23 зареєстрованих кандидаток в остаточному бюлетені буде 19, що складає приблизно 21% від загальної кількості бажаючих представляти інтереси чернігівчан та чернігівчанок  у Верховній Раді України. Але тільки шестеро із них мають відношення до Чернігова або Чернігівської області. 7 киянок, одеситка, вінничанка, харків’янка, а ще й мешканки Ірпіня і Броварів Київської області та Розівського району Запорізької області чомусь відчули наснагу податися у «слугині народу» саме в Чернігові. І якщо частину з кандидаток могло привабити депутатство як засіб працевлаштування – шестеро тимчасово не працюють і одна пенсіонерка, то потяг до законотворчості директорки будинку культури чи медичної диспетчерки із «Феофанії» пояснити важкувато. А ще є директорки ТОВ, юристки, економістки та приватні підприємниці. Слід зазначити, що серед кандидаток усі самовисуванки. Політичні партії чи то не мають достойних представниць, чи то не ризикнули бути звинувачуваними в поданні технічних кандидатів, яких в народі вже давно кличуть «тушками».

Участь у виборах – невід’ємне право кожного громадянина і громадянки. Але профанація цього демократичного процесу зводить нанівець усі зусилля повернути довіру народу до влади. Ситуація на 205 чернігівському окрузі, хоч це й просто проміжні вибори, повинна стати застереженням перед місцевими виборами.

Відверто радимо партіям: бережіть репутацію – шукайте якісних кандидаток. Тим більше, що у Законі «Про місцеві вибори» Верховна Рада України вперше увела європейську норму щодо присутності у списку кандидатів від партії норму не менше 30% представників однієї статі.

«Тушкування» на 205-му окрузі зашкалює, бо із 70-ти кандидатів чоловіків лише два реально прохідних, серед 19 жінок, на жаль, жодної. А мобільним політичним заробітчанкам та заробітчанам слід враховувати, що політика хоч і одна з найдревніших професій, але все ж таки не привід торгувати власним ім’ям та переконаннями.

Ірина Гамбарян, журналістка, медіа-тренерка

Оксана Ярош, політолог, громадська діячка

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша электронна адреса не буде опублікована.